• Základná škola Velčice je neplnoorganizovaná základná škola. Objekt školy je situovaný priamo v centre obce.

Súčasťou školy je upravený rozsiahly školský areál s dostatkom zelene, v ktorom sa nachádza multifunkčné športové ihrisko, asfaltová plocha, detské preliezačky, množstvo lavičiek, tento priestor využívajú žiaci školy ako prírodnú učebňu. Trávnaté plochy, stromy a kríky vytvárajú príjemnú scenériu prírodného prostredia.

Areál školy ponúka dostatočný priestor k jeho využitiu počas prestávok, odborných hodín, pohybových aktivít a školských akcií ako aj priestor pre mimoškolskú a záujmovú činnosť žiakov školy. Je monitorovaný kamerovým systémom, ktorý slúži ako preventívne opatrenie na podporu ochrany, bezpečnosti detí v škole a ochranu školského objektu a školského zariadenia.

V predchádzajúcom období boli na budove školy zrekonštruované okná, vchodové dvere a vykurovací systém, osvetlenie a sociálne zariadenia. Budova má zrekonštruovanú fasádu a strechu. Vonku zámkovú dlažbu. K tomu, aby sa žiaci, rodičia a pedagógovia v škole cítili čo najpríjemnejšie prispela aj úprava a obnova priestorov školy.